Dikkat Asistanı: AttentionGuard

Uzun mesafelerde iki kat güvenlik: Dikkat Asistanı artı Şerit Algılama Sistemi

Seyahat sırasında otoyol veya şehirlerarası yolların uzun ve monoton yollarında sürücünün yorulması ve konsantrasyonunun azalması görülebilmektedir. Bunun sonucunda kaza riski önemli ölçüde artmaktadır. Yasal olarak belirlenen direksiyon ve dinlenme süreleri de bu konuda sadece sınırlı koruma sağlamaktadır. AttentionGuard, daha henüz kritik bir durum oluşmadan konsantrasyon azalması ve aşırı yorgunluğun ilk belirtilerini algılayarak uzun mesafelerdeki kaza riskini azaltmaktadır. AttentionGuard, doğru şerit takibini kameraya bağlı olarak denetleyen LaneGuard Systems (LGS) temeline dayanmaktadır.

Fonksiyon ve kullanım

AttentionGuard, LGS'nin kamera verilerini ve tüm diğer gerekli araç verilerini kullanmaktadır. Matematiksel bir model, belirli bir zaman çerçevesi içindeki şerit ihlalleri sayısını değerlendirmekte ve bunlara dayanarak sürünün olası konsantre eksikliği veya aşırı yorgunluğunu tanımlamaktadır. Ekranda yakl. 10 saniye boyunca "Mola tavsiye edilir" bildirimi görünür ve ek olarak akustik veya opsiyonel olarak haptik bir sinyal duyulur. Sistem 60 km/sa'nın üzerinde kendini otomatik olarak aktif hale getirir ve LGS tuşu üzerinden kapanıp açılabilir.

LGS tek seferlik şerit ihlalinde uyarırken, AttentionGuard sürüsünün sürüş tutumu baştaki sürüş tutumu ile önemli ölçüde fark göstermesi durumunda, birden fazla ihlal yapılması durumunda tepki verir. Her iki sistem uzun yolculuklarda ve elbette ki gece sürüşlerinde sürücü ve yolcuların güvenliği için önemli bir katkı sağlamaktadır. Kazalar aktif olarak önlendiği için, tamir masrafları ve devre dışı kalma süreleri de azalmaktadır. AttentionGuard artı LGS: Çift avantajlı akıllı güvenlik.


Emniyet sistemleri ve yardımcı sistemler