Dönüş yardımı

Yoğun şehir trafiği için özel olarak geliştirilmiştir: Dönüş yardımı, kritik durumlarda sürücünün olup biteni anlamasına yardımcı olur. Radar sensörleri görmesi zor bölgeleri denetler ve korunmasız trafik katılımcılarını algılar. Çarpışma olasılığı durumunda A direğinde bulunan LED modülleri üzerinden üç aşamalı bir uyarı gerçekleştirilir.

İki gözün gördüğünden çok daha fazlasını görür

En üst düzeyde dikkat gösterilse bile bazen iki göz özellikle de dönüşler gibi kritik durumlarda olmak üzere yoğun şehir trafiğinde olup biten her şeyi anlamaya yetmez. Dönüş yardımı*, bu gibi durumlarda yayalar veya bisiklet sürücüleri gibi korunmasız trafik katılımcılarını algılama konusunda sürücüye dinamik destek sağlar. Sağ yan duvara entegre edilmiş olan radar sensörleri, yolcu tarafındaki iyi görülemeyen alanda 180°'lik bir açıyla nesneleri hatasız bir şekilde algılar. Sistem* çarpışma riski olduğunda hızın saatte 30 km altında olması halinde üç aşamalı bir dizi uyarıyla sürücüyü güvenilir bir şekilde uyarır.

* Sistemin sınırları çerçevesinde.


1. aşama

Örneğin kör noktaya doğru yaklaşan korunmasız trafik katılımcıları gibi uyarı alanında hareket eden bir nesne olduğunda A direğinde yanan bir LED modülü sürücünün dikkatini bu duruma çeker.

2. aşama

Hareketin hesaplanan devamından çarpışma yaşanacağı tahmin edilirse aciliyete bağlı olarak A direğindeki diğer uyarı aşamaları tetiklenir. 2. aşama: Üç LED modülünün hepsi yanar.

3. aşama

Bir çarpışmanın önlenmesi için sürücünün derhal müdahale etmesi gerektiğinden, 3. aşama devreye girer: Üç LED ışığın hepsi yanıp söner, bununla birlikte bir sinyal sesi duyulur.Emniyet sistemleri ve yardımcı sistemler