Şerit değiştirme yardımı

Daha fazla güvenlik sunar ve sürüşü kolaylaştırır: Şerit değiştirme yardımı*, radar sensörleri yardımıyla yoğun trafikte dahi aracın yanındaki alanları izler ve şerit değişiminin güvenli olmasına destek olur. Sistemin olası bir tehlikeli durum algılaması durumunda A direğinde bulunan LED modülleri üzerinden üç aşamalı bir uyarı gerçekleştirilir.

Sürüşü, freni ve direksiyonu kendiliğinden kumanda eder

Şerit değiştirme yardımı* çok yoğun trafikte dahi güvenlik sağlar ve bir şeritten diğerine geçmeyi kolaylaştırır. Sistem* saatte 50 km ve üzerindeki hızlarda radar sensörleri yardımıyla aracınızın sol ve sağ yanındaki alanları izleyerek şerit değişiminin güvenli olmasına destek olur. Menzili öne doğru yaklaşık 8 metre, arkaya doğru yakl. 80 metre, yanlara doğru yaklaşık 4,5 metredir ve yaklaşık 180°'lik bir açı oluşturur. Şerit değişimi başlatıldığında sensörler* tarafından tehlikeli bir durum algılanması halinde sürücü üç aşamalı bir dizi uyarı ile uyarılır ve bu da trafikteki diğer katılımcılarla çarpışma tehlikesi büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

* Sistemin sınırları çerçevesinde.


1. aşama

Şerit değiştirme yardımı tarafından sağ uyarı alanında hareket halinde bir nesne algılanması halinde A direğinde yanan bir LED modülü sürücünün dikkatini bu duruma çeker. Böylece sürücü, şerit değişimi için ne zaman güvenli bir şekilde sinyal verebileceğini kestirebilir.

2. aşama

Hareketin hesaplanan devamının çarpışmaya işaret etmesi halinde aciliyete bağlı olarak A direğindeki diğer uyarı aşamaları tetiklenir. 2. aşama: İlgili tarafta bulunan üç LED modülünün hepsi tehlikeye işaret eder.

3. aşama

Çarpışmayı önlemek için sürücünün anında müdahale etmesi gerekiyorsa 3. aşama devreye girer: İlgili üç LED ışığın hepsi yanıp söner, bununla birlikte bir sinyal sesi duyulur.Emniyet sistemleri ve yardımcı sistemler