Trafik sıkışıklığı asistanı

Sıkışıklıktan rahat geçiş sağlar: Trafik sıkışıklığı asistanı* otobanlarda sıkışıklık ve trafik tıkanıklığı durumunda öndeki araçla mesafeyi ve şeridi korur. Sistem duran araçların arkasında frenleyerek durur ve kısa süreli duruşlarda kendiliğinden hareket eder. Böylelikle sürücünün yükünü hafifletir ve öndeki aracı çok yakın seyretmeyi önler.

Sürüşü, freni ve direksiyonu kendiliğinden kumanda eder

Trafik sıkışıklıkları özellikle de uzun yollarda yorucu olabilir, ancak aynı zamanda sürücünün tam dikkatini gerektirir. Trafik sıkışıklığı asistanı* uygun yollarda sıkışıklık ve trafik tıkanıklığı durumunda aracın kontrolünü sürekli olarak üstlenir. Sistem* duran bir aracın arkasında frenleyerek durur ve kısa süreli duruşlarda kendiliğinden hareket eder. Böylece yumuşak direksiyon müdahaleleriyle seyahat otobüsünü sıkışıklık içinde sürekli konforlu bir şekilde ilerletir. Yardım sistemi* böylelikle sürücünün yükünü hafifletir, dur-kalk trafiğinde daha fazla güvenlik sağlamaya destek olur.

Öndeki trafiği algılar

Aracın önünde bulunan bir sensör ve ön camın arkasına yerleştirilen bir kamera yardımıyla sistem* öndeki trafik de dahil şeridin ilerisini izler. Saatte 40 km'ye kadar olan hızlarda etkinleştirilebilir ve en fazla saatte 60 km'ye kadar etkin kalabilir.

Durma ve kalkma

Sıkışıklık durumu veya trafik tıkanıklığı olması halinde trafik sıkışıklığı asistanı* tahriki ve freni kendiliğinden kumanda eder. Bu sırada sistem durmak da dahil öndeki araçla mesafeyi korur. Kısa süre içinde tekrar devam etmesi halinde yine kendiliğinden hareket eder.

Şeritte kalmak

Trafik sıkışıklığı asistanı* buna ek olarak dikkatli direksiyon müdahaleleriyle şerit işaretlerine göre güvenilir bir şekilde şeridi de korur. Bu yumuşak düzeltmeler, MAN Comfort Steering aktif direksiyon sistemi sayesinde yapılır.

* Sistemin sınırları çerçevesinde. Trafik sıkışıklığı sistemi destekleyici bir sistem olduğundan dolayı sürücü her zaman direksiyon müdahalesi yapmaya hazır olmalı ve ellerini direksiyon simidinde tutmalıdır.Emniyet sistemleri ve yardımcı sistemler