MAN OptiView dijital ayna ikame sistemi

MAN ayna ikame sistemiyle artık daha da güvenli ve ekonomik bir şekilde süreceksiniz. Bu amaçla sizin için seyahat otobüslerinde dünyanın ilk ayna ikame sistemini yollara çıkardık.

Klasik dış ayna yerine otobüsün her iki yanında karoseri tasarımına bir kamera sistemi entegre edilmiştir. Kokpitte bulunan iki ekran, klasik dikiz aynalarının görevini üstlenir. Güvenilir bir şekilde sürücüye yan ve arka görüş olanağı sunar: Ayna ikame sistemi bir yakın alan ve bir geniş açı kamerasıyla çalışır. Ekranlar sadece yasal olarak öngörülen görüş alanını göstermekle kalmaz, aynı zamanda ekranın alt bölümündeki geniş açı görünümüyle sürücüye seyahat otobüsünün çepeçevre görünümünü de sunar. Ayna ikame sistemimiz size artık seyahat otobüsünde de ölü açı olmadan konforlu, güvenli bir sürüş sağlar.

MAN ayna ikame sistemi size başka avantajlar da sunar: Klasik aynada yağmur damlaları, kirler veya aynanın titremesi nedeniyle görüşünüz olumsuz etkilenir. Ayna ikame sistemi ise kamera kaydındaki parazitleri otomatik olarak filtreler, aydınlık ve karşıtlığı optimize eder. Alaca karanlıkta ve gece sürüşlerinde de ekran görüntüsü, arkadaki trafiğe gözleri kamaştırmayan, net bir görüş sağlar.

Bir artısı daha var: Kamera sistemi, geleneksel aynalara göre karoseride çok daha az alana ihtiyaç duyar: Aracın aerodinamizmi büyük ölçüde artar. Bu da rüzgar seslerini azaltır ve yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca sistem insanların ezilmesi tehlikesini ve yaralanma riskini en aza indirir.


Emniyet sistemleri ve yardımcı sistemler