GPS destekli sürüş hızı ayarlama sistemi (FGR): MAN EfficientCruise®

GPS destekli sürüş hızı ayarlama sistemi (FGR) MAN EfficientCruise® güzergâhı yokuş ve inişleriyle üç kilometreye kadar önceden tespit eder. Böylece hem sürüş kademesi hem de hız ekonomik sürüş tarzı anlamında ayarlanabilir. Vites küçültmeden sürüşün anlamlı olduğu yerlerde vites düşürme engellenir.

Yeni nesil EfficientCruise® artık daha öngörülü bir sürüşe olanak sağlamaktadır. Vites seçimine yumuşak ve tüketim odaklı bir müdahale sadece çekiş gücünde kesintileri engellemekle kalmaz, sürücüye de uyumlu bir sürüş izlenimi verir. Bu sadece istenilen hızı seçer ve olası dört hız tolerans kademesinden birini ayarlar (ECO seviye I - IIII). Seviye I ayarlanmış olan hızdan en küçük sapmayı, Seviye IIII ise en büyük sapmayı gösterir. Azami yakıt tasarrufu sağlar ve trafiğin yoğun olmadığı otoyollar ve şehirler arası yollar için idealdir. ECO seviyesi, sürüş sırasında bir devirmeli anahtar yardımıyla her zaman güncel trafik durumuna uygun kademeye getirilebilir.

EfficientRoll ‒ Duruma göre etkinleştirmek suretiyle akıllı kayma fonksiyonu

Yenilikçi teknolojiler sayesinde, artık kaymaya GPS ön izleme ile akıllı biçimde kumanda edilebilmektedir. MAN burada da yakıt tasarrufu potansiyelini önemli ölçüde hayata geçirmiştir. Hafif eğimlerde bile, gerçekten yakıt tasarrufu yapılabilecekse, vites otomatik olarak "N" (nötr) konumuna geçer. Bu şekilde ivme kazanılır ve araç viteste olduğundan daha yavaş hız kaybeder. Akıllı etkinleştirme durumunda kullanım sıklığı azalır, ancak verimlilik artar.

Yenilikçi MAN teknolojisi ‒ Sürücü ve çevre için bir artı değer

Yeni nesil MAN EfficientCruise® EfficientRoll ile birlikte şimdiye kadarkinden çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlayarak, aracın yollarda hiç olmadığı kadar çevre dostu sürüş yapmasını olanaklı kılar. Hız sabitleyicinin yumuşak bir şekilde devreye girmesi araç sürücüsü için konfor faktörünü ciddi oranda arttırır ve bu nedenle onun üzerindeki yükü en iyi şekilde azaltır. Böylece sürücü gelecekte daha konforlu şekilde ve hemen hemen hiç zaman kaybetmeden tamamen sürüş işinin üzerine konsantre olabilir.